طراحی گرافیک در طراحی بسته بندی

طراحی گرافیک در طراحی بسته بندی

نوشته شده توسط دپارتمان طراحی پرند | تیر ۲۲, ۱۳۹۶ | وبلاگ

طراحی گرافیک بسته بندی

از دیگر زیرشاخه های هنر گرافیك كاربردی طراحی گرافیک بسته بندی است كه در وجه تبلیغاتی نیز می تواند مورد بررسی قرار گیرد.طراحی بسته بندی، هنر، علم و تكنولوژی را همزمان با هم به خدمت می گیرد تا اثری قابل طرح در برابر دیدگان انتقادی مردم ایران را داشته باشد.مردمی که دارای سلایقی بسیار متنوع هستند و ارزای آنان بسیار مشکل. به همین دلیل در كنارتوجه به عناصر زیبایی شناختی وجه كاربردی هنر گرافیك را سرلوحه هدف خلق اثر قرار می دهد

می توان هنر طراحی بسته بندی را از حساس ترین زیرشاخه های گرافیك كاربردی دانست چرا كه رضایت مصرف كننده و تولیدكننده باید در كنار اصول علمی طراحی مورد توجه هنرمند طراح قرار گیرد.هنر طراحی بسته بندی در زندگی روزمره انسانها رخنه كرده است.

براي کالاها ، بسته هاي مختلف با جنس هاي گوناگون و متفاوت و طرحهای مختلف بکار برده می شود. در برخي بسته ها مانند قوطي فلزي و يا بسته هاي مقوايي محتويات داخل بسته مشخص نيست و خريدار کالا جنس مورد دلخواه را نمي تواند ببيند.

در اينجاست که طراح گرافیست با به نقش کشیدن تصوير و نقشي مناسب از محتويات داخل بسته و بستر سازی مناسب گرافیکی اعتماد مشتري را براي خريد کالا نسبت به خود جلب نمايد. البته اين عکس ها و تصاوير به صورت و شيوه هاي مختلفي در طراحي بسته بندي استفاده مي شود که بستگی به نوع کالا، مخاطب و بازار هدف دارد. گاهي با توجه به مخاطب بسته، لازم است از تصاوير و نقوش سمبلیک استفاده نمود. گاهي بسته احتياج به يک شخصيت تصوير سازي شده دارد و گاهي نيز تصاوير واقعي یا گرافیکی از محتويات داخل بسته، نقش موثرتري خواهد داشت که البته تمامی اینها به دانش طراح گرافیست و شناخت او از طراحی و گرافیک و بازار دارد.

يک طراحی بسته بندي موفق، با داشتن طرح و يا تصاوير مناسب با آن مي تواند در بازار هدف موفق تر از ساير رقبا باشد چیزی که کشور ایران در این مورد با چالشهای فراوانی با آن روبرو است. در بسته بندي های موفق دارا بودن تصوير به صورت يک نياز درآمده است و تصاوير زيبا و رنگين، چشم هاي مخاطبين را به سوي خود جلب مي نمايد. حتي دارابودن عکس باعث انگيزش و تحريک در خرید کالا مي گردد و شخص را وسوسه مي کند تا کالاي مورد نظر را حتي براي يک بار خريداري نمايد. در اين حالت مصرف کنندگان از روي طرح و نقش بسته آنها که به نوعي نشان بدل گشته اند، آنها را مي شناسند. البته اگر طرح و نقش هاي روي بسته به صورت ادامه دار و تعریف شده در طراحي ها وجود داشته باشد، مي تواند به نوعي نشان آن برند تبديل گردند.

اما گاهي يک عکس مناسب، قدرت و تاثير بيشتري به طرح مي بخشد به شکلی که استفاده از عکس بيشتر مورد استقبال طراحان و سازندگان بسته بندي قرار مي گيرد. از عکس در همه بسته ها براي ايجاد جذابيت و معرفي کالا استفاده گشته به ويژه در اجناسي که جنبه تزييني و يا کاربردي خاص دارند، عکس و تصوير به مخاطب کمک مي کند تا کالاي مورد نظرش را عينا شناسايي کرده و يا کاربرد آن را بهتر درک نمايند.

طراحی و گرافیک زیبا در بسته بندی می تواند احساسات خریداران را مورد هدف قرار دهد که می تواند: ایجاد حس لوکس بودن محصول و در مقابل آن، ایجاد حس کم ارزش بودن یک محصول را بدهد.

در این زمینه باید در انتخاب رنگ ها دقت کافی داشت. به طور مثال استفاده از رنگ صورتی، مشکی در هر نوع بسته بندی زیبا نیست. همچنیناستفاده از رنگ های قرمز، نارنجی که موجب جلب توجه و تحریک مخاطب و جذب نگاه مصرف کننده می گردد استفاده نمود. طراحی شلوغ بسته بندی ها، ارائه اطلاعات بیش از حد بر روی بسته و استفاده زیاد استفاده از رنگ های سرد و تیره، از اشتباهاتی است که می توان در طراحی و گرافیک بسته ها به آن اشاره کرد.

برخی فرم ها، رنگ ها و تصاویر در یک فرهنگ، معانی خاص یافته اند. بنابراین فرهنگ گروه مصرف کننده، در لیست اولویت یک طراح برای به تصویر کشیدن و طراحی یک بسته است به خصوص در زمانی که محصول برای صادرات باشد.

هم چنین طراح باید در مورد قدرت اثرگذاری عناصر بصری اطلاعات کامل داشته باشد. او با توجه به بررسی شرایط جامعه و مطالعه روند مصرف محصول، بهترین رنگ، فرم، طرح، تصویر و نوشته را برای بسته بندی آن انتخاب می کند. همچنین طراح باید تسلط کافی به شناخت و روانشناسی رنگها داشته باشد.

4dca9cbc4e61e0f31a12fb74df93ff98

food-packaging-design-3

food-packaging-design-6

food-packaging-design-8

food-packaging-design-22

food-packaging-design-26

food-packaging-design-32

مطالب مرتبط

نوشته شده توسطadmin | ۲۷ فروردین ۱۳۹۸
روند شکل گیری لوگ اسنپ و رفع اتهام کپی برداری  توسط یک تیم طراحی مورد بررسی و بازبینی قرار گرفت. چندی پیش در شبکه های مجازی تصاویری دست به دست…
نوشته شده توسطadmin | ۲۶ فروردین ۱۳۹۸
صدف بیوتی به عنوان یک اینفلوئنسر موفق در فضای مجازی  حضور دارد. بررسی ها و تحلیل مقایسه ای صورت گرفته با برترین پیج های موفق اینستاگرام حاکی از داده های…
نوشته شده توسطadmin | ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
ارزش برند: ۲۰ میلیارد دلار تأسیس توسط فیلیپ موریس در سال ۱۹۰۲ در نیویورک داستان خلقت: فیلیپ موریس که یک تولیدکننده‌ی سیگار بریتانیایی بود، به نیویورک آمد تا سیگارهایش را آنجا…

Warning: Illegal string offset 'update_browscap' in /home/nrppar22/domains/parandoutdoor.com/public_html/wp-content/plugins/wp-statistics/includes/classes/statistics.class.php on line 157